שמואל בן נפתלי – גינון טיפולי – מכללת תרפיה

לפני כמה שנים שמעתי על מכללת תרפיה המנוהלת על ידי שמואל בן נפתלי, ועל הקורס הייחודי בנושא הגינון הטיפולי. הנושא סיקרן אותי מאד, והגעתי למכללה כדי לקבל מידע על החומר הלימודי, העלויות וימי הלימודים.

כבר בכניסה למכללת תרפיה, הרגשתי בבית, האווירה הייתה מאד משפחתית, תומכת ונעימה, ההסברים היו מפורטים וקיבלתי תשובות לכל שאלותיי.

האינטואיציה שלי כוונה אותי להירשם לקורס ואכן למדתי במשך שנתיים תמימות את הקורס לגינון טיפולי. הלימודים מעמיקים מאד, המרצים ובראשם שמואל ותמר בן נפתלי, ראויים לשבח על התמדתם, על העברת חומר לימודי מעניין מרתק ומסקרן. הלימודים התיאורטיים מלווים גם בסיורים לימודיים בשטח, וכך הקורס כולו מקבל צביון אחר, הרבה הרפתקנות, גיליתי עולמות חדשים שלא הכרתי בתחום הצמחייה, הבוטניקה של פרחי ארץ ישראל, אקולוגיה, קיימות ותבליני המרפא.

רובד נוסף של לימודים הוא עולמם של המטופלים. ילדים בעלי לקות למידה, ילדים ומתבגרים ברמות שונות של אוטיזם, פיגור שכלי, נכים פיזית ועוד מקרים קשים ומורכבים.

בתום הקורס, התחלתי לטפל בכמה מטופלים חדשים, שילבתי את הידע שלי כמורה לחינוך מיוחד עם הידע הרב שצברתי בקורס גינון טיפולי. כל מקרה הוא מקרה בפני עצמו ולכן כל אדם קיבל טיפול שונה מהאחר, אך אספר על מקרה אחד שחולל שינוי אצל ילד אחד בזכות קורס הגינון של שמואל בן נפתלי כי בלעדיו זה לא היה קורה.

 רועי (שם בדוי) בעל מוגבלות שכלית

רועי הגיע אלי לקליניקה לאבחון וטיפול לאחר שהוריו ניסו כמה וכמה שיטות טיפוליות אצל מטפלים שונים שלא צלחו. רועי אינו מצליח לקרוא, ולכן לא מסוגל ללמוד. הוא לא מסוגל להבין את הדברים הבסיסיים בחיים ולכן אינו עצמאי, לא מסוגל לקשור קשרים חברתיים עם חברים, לא מסתדר עם בני המשפחה והוריו מיואשים ומחפשים פתרון.

רועי ואני יצאנו לטייל בשטח הפראי הסמוך לביתי, שם ראה צמחיה סבוכה, פרחי בר ותבליני מרפא. הסברתי לו בפשטות על כמה מהם ושאלתי אותו אילו פרחים / תבליני מרפא הוא אהב. רועי הצביע על כמה מהם.

במפגש הבא שלנו, הבאתי כמה עציצים וכמה שתילים. רועי שתל את הפרחים והתבלינים בעציצים השונים, הסברתי לו בפשטות על דרכי הדישון וההשקיה, והוא ביצע את המשימות שהטלתי עליו באדיקות.

ממועד השתילה ואילך, התחלנו כל מפגש עם השתילים. ראינו אם הם גבהו, אם יש ניצנים של עלים, ואולי פרחים צצו להם? רועי היה מאד מאד סקרן, הוא חיכה לכל מפגש ולכל התפתחות וקריאות שמחה בקעו מגרונו בכל פעם שצצו עלים או פרחים חדשים.

לאחר כמה שבועות, השינוי ניכר בהתנהגותו בבית ובכיתה. הוא היה לאחראי יותר, לחברותי יותר וצמח והתפתח לגובה בדיוק כמו השתילים.

 

לכניסה למכללת תרפיה לחצו כאן >> שמואל בן נפתלי מכללת תרפיה